Ето кои са ранните симптоми и първите стъпки, които трябва да предприемете
Снимка: Shutterstock
Не можете да разпознаете симптомите на бременността? Или се чувствате така, сякаш имате всички симптоми, но въпреки това не сте на 100% сигурна? Как да се ориентирате в подобна ситуация?
През първата част от зрелия си живот, по-голямата част от жените се опитват да избегнат нежелана бременност. Закъсненията в менструалния цикъл често са сигнал за безпокойство и тревожност.
Но идва момент, когато бременността става желана. И точно тогава тя започва да изглежда като нещо невъзможно. Започва анализ на всеки най-малък симптом с надеждата да бъдат разпознати признаците на предстояща бременност, а след това идва ред и на теста за бременност, който да потвърди или отрече предположенията.
Някои жени подсъзнателно усещат, че са бременни, още след акта. Други имат нужда от седмици, за да са сигурни, а при трети това се случва след месеци – чак тогава забелязват настъпилата промяна.
Ранните симптоми, причинени от хормоналния катаклизъм, който придружава бременността от самото начало, се наричат „симпатикови явления“. Те невинаги се оказват безпогрешни. За правилна диагноза е необходимо да се направи и тест.
Но все пак ето няколко съвета, които ще ви помогнат по-лесно да дешифрирате симптомите на бременността. Задължително обаче се консултирайте и с лекар, който да я потвърди категорично.
Снимка: Shutterstock
Бременна или не
Всяка жена възприема различно първите симптоми на бременността. Но кои са най-очевидните признаци?
Липсата на цикъл е първият обективен признак. Много жени обаче имат нередовен цикъл или дори периоди на аменорея (спонтанно отсъствие на цикъла), което прави този симптом ненадежден, поне в началото на бременността.
Друг симптом са гърдите, които стават подути и тежки, а зърната - стегнати, чувствителни и придобиват по-тъмен цвят.
Гаденето при събуждане е също един от ранните признаци на бременност, както и сънливостта или лошото спане нощем.
Може да се появят киселини или от определени храни да ви прилошава. Налице са и промени в настроението - положителни или отрицателни, пак по вина на хормоните. Може да станете раздразнителни или свръхчувствителни.
Често тези симптоми са комбинирани помежду си, но крайната дума има лекарят, така че непременно си запишете част за консултация, ако имате такива съмнения.
Закъснение на менструалния цикъл
То несъмнено е един от най-силните признаци, но трябва да се внимава с правилното му тълкуване, тъй като често може да се дължи на други причини. Тестът за бременност може да ви помогне да се ориентирате в ситуацията.
Когато се сгуши в матката, ембрионът сигнализира за съществуването си чрез освобождаване на хормон, който обикновено липсва в тялото и се открива 10 дни след оплождането. Скоростта му нараства стабилно до деветата седмица, след което намалява. Тестът за бременност регистрира именно това.
Но е важно и кога ще го направите. Ако вземете тест през първите няколко дни от липсващата менструация, би било добре да го повторите отново след време, дори той да е отрицателен. Нищо чудно вторият тест да се окаже положителен.
Ако всичко върви нормално, първият ултразвук се прави около 12-та седмица, след закъснението на цикъла. Това определя и датата на забременяване, съответно и на раждане.
Консултацията с лекар обаче е абсолютно задължителна, тъй като той може да открие евентуална извънматочна бременност.
Гадене рано сутрин
Гаденето е друг от основните симптоми по време на бременност. Всяка втора жена страда от гадене. Обикновено то достига своя пик през първия месец от бременността и след това изчезва в края на третия.
Какво го причинява? На първо място вина имат хормоните. При бременност се увеличава слюноотделянето и обонянието става по-остро.
Ако гаденето стане патологично до степен, че бъдещата майка вече не е в състояние да се храни, състоянието се нарича hyperemesis gravidarum. Това може да доведе до прекомерна загуба на тегло с последствия за здравето на бебето. В този случай е от съществено значение да говорите с лекаря, който може да ви предпише лекарства или да ви насочи към друг специалист.
Снимка: Shutterstock
Първите тестове, които трябва да направите
Ако тестът за бременност е положителен, препоръчително е незабавно да се уговорите с гинеколога за първоначален преглед, по време на който диагнозата ще бъде потвърдена. Лекарят ще ви зададе много въпроси, свързани с навици, възраст, лична и фамилна анамнеза, към които ще бъдат добавени и други от медицинско естество за кръвна група, наследствени заболявания и всякакви хирургични операции. Това ще му позволи да получи по-ясна представа за вашия конкретен случай.
След това ще ви подложи на общ преглед: тегло, ще проследи работата на сърцето и белите дробове, а чрез гинекологичен преглед ще установи дали шийката на матката и самата матка не създават проблеми.
Винаги при първото посещение лекарят назначава и серия от тестове: кръвни - за потвърждаване на кръвната група, RH фактора и евентуални отклонения; урина; тест за сифилис, хепатит и СПИН; както и проверка дали сте имунизирани срещу определени заболявания, които могат да доведат до усложнения като токсоплазмоза, рубеола и хепатит.
Първи стъпки в бременността
По време на бременността е важно да се спазват някои правила и да се вземат предпазни мерки. Първите два месеца са изключително важни - това е етапът на органогенезата, през който органите на плода започват да се изграждат.
По тази причина е важно да избягвате рентгеновите лъчи, спортове с повишен риск от падания и травми – например конна езда и бойни изкуства, контакт с дразнещи или токсични химикали, пътувания до рискови дестинации, да спрете цигарите и алкохола, и да не консумирате опасни сурови храни.
Алкохолът е реална опасност за бременността, тъй като увеличава риска от преждевременно раждане и е отговорен за синдрома на фетален алкохолизъм (SAF). Дете със SAF може да страда от забавяне на растежа и двигателната система, както и деформации и аномалии в сърцето или нервната система.
Листериозата е друга опасност за бременността. Това е заболяване, причинено от естествена бактерия, която се унищожава чрез готвене и пастьоризация. Поради това не се препоръчва да се консумират определени храни, включително прясно мляко, сушени меса и морски дарове. Суровото месо в някои ястия е абсолютно недопустимо, тъй като е възможно заразяване със салмонелоза.
Също така избягвайте да контактувате и с котки, за да предотвратите опасност от токсоплазмоза.
По материали от Al femminile
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари